Pierwsza władza

Browse By

Kiedyś czwarta władza, a dziś, jak stwierdził jeden z naszych wykładowców – pierwsza władza. Media.

Ostatnio słuchałem wiadomości radiowych dotyczących sytuacji w Turcji po rzekomym zamachu stanu wymierzonym w wieloletniego premiera, a obecnie prezydenta Turcji, Recepa Erdogana. Nie bez kozery piszę o „rzekomym” i „wymierzonym” w konkretną osobę przewrocie, bo uważa się, że dziś to właśnie Erdogan jest jego twórcą i beneficjentem (Gość).  Ale o czym innym…

Jak usłyszałem w radio, władze Turcji zdecydowały o skróceniu kary pozbawienia wolności dla mniej znaczących więźniów z powodu przepełnionych więzień w tym kraju po wsadzeniu za kratki zaangażowanych w zamach stanu przeciwników obecnego ustroju. Doszła więc do moich uszu hipoteza wyartykułowana w taki sposób, że można by ją utożsamić z tezą, że więzienia w Turcji są przepełnione i dlatego władza wypuszcza na wolność pomniejszych więźniów. Sam zastanawiam się jednak nad tym, czy decydenci tureccy nie zamierzają wydobyć z więzień przestępców, którzy w dowód wdzięczności staną się lojalnymi sługami w walce z politycznymi przeciwnikami. Takiej, dość oczywistej hipotezy zabrakło w komentarzu radiowym.

Podaje się różne odpowiedzi na pytanie, dlaczego Hitler swoją nienawiść kierował właśnie do Żydów. Mówi się, że mógł nienawidzić matki Żydówki, że nie podobał mu się status społeczności żydowskiej w niemieckim społeczeństwie… Nie spotkałem się jednak z opinią, że uderzył w Naród Wybrany po to, by pokazać światu, że ten Naród Wybrany Narodem Wybranym nie jest, że Jego Bóg to fikcja, że nie troszczy się o niego. Walczył z Bogiem jak faraon z Księgi Wyjścia o to, kto będzie decydował o losie Izraelitów i kto jest centrum świata.

Trzeba przyznać, wracając do sprawy Turcji, że niezwykle medialnie, marketingowo brzmi hasło: podwójne dożywocie i 1900 lat pozbawienia wolności dla Fethullaha Gulena. Media nastawione na zysk, tworzone na zamówienie, z ustanowienia swego są stronnicze. Jeśli dziennikarze nie będą mieli fundamentalnego szacunku do prawdy, nie będzie wolnych mediów.

Fotografia: pixabay, Broadmark, CC0.

Podobne Artykuły