Pomóż Bliskim pójść do Nieba! Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny.

Browse By

W dniach 1-8 listopada mamy niezwykłą okazję, by pomóc wejść do nieba swoim bliskim cierpiącym w czyśćcu. Wszystko za sprawą tzw. odpustu zupełnego. Jest on całkowitym darowaniem kary doczesnej za grzechy odpuszczone co do winy, czyli gwarancją przejścia duszy czyśćcowej do chwały nieba. Można odpust zupełny ofiarować w intencji konkretnej zmarłej osoby. Jak go uzyskać?

Nawiedzając z modlitwą kościół lub kaplicę w uroczystość Wszystkich Świętych oraz w Dniu Zadusznym, możemy pod zwykłymi warunkami uzyskać odpust zupełny, czyli całkowite darowanie kar dla dusz w czyśćcu cierpiących. Ponadto wypełniając określone warunki, możemy uzyskać odpust zupełny od 1 do 8 listopada za pobożne (czyli modlitewne) nawiedzenie cmentarza. Odpust zupełny możemy uzyskać raz dziennie. Warunki uzyskania odpustu zupełnego:

1. Wzbudzić intencję jego otrzymania.
2. Być w stanie łaski uświęcającej.
3. Wyzbyć się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu.
4. Przyjąć w tym dniu Komunię Świętą.
5. Odnowić naszą jedność ze wspólnotą Kościoła poprzez odmówienie: “Ojcze nasz”, “Wierzę w Boga” oraz modlitwy w intencjach bliskich Ojcu Świętemu.

(za RadioMaryja.pl)

Szerzej na temat warunków odpustu, wyjaśnienie podanych terminów i informacja, kiedy jeszcze możemy  uzyskać odpust zupełny znajdziemy na RadioMaryja.pl. Jak jeszcze możemy pomóc zmarłym?

1. Ofiarować w ich intencji Mszę św. i Komunię św.
2. Przebaczyć zmarłemu wszystko, czym wobec nas zawinił.
3. Podjąć post, jałmużnę, ofiarować odpusty.
4. Modlić się za zmarłego, w tym modlitwą wypominek.

(za RadioMaryja.pl)

I krótko o różnicy świąt przypadających na 1 i 2 listopada.

1 listopada, wbrew częstym opiniom, nie jest dniem zmarłych. Tego dnia mamy w Kościele Uroczystość Wszystkich Świętych, czyli tych, którzy cieszą się już z Bogiem chwałą Nieba – zbawionych. Pamiętamy wówczas szczególnie o tych świętych, którzy nie mają swojego wspomnienia w kalendarzu liturgicznym Kościoła. Na myśl przychodzą nam także nasi bliscy, którzy odeszli, a których życie nosiło znamiona świętości.

2 listopada jest Dniem Zadusznym – Wspomnieniem Wszystkich Wiernych Zmarłych. Tego dnia kierujemy swoje serca ku duszom czyśćcowym, które pokutują za grzechy i nie są jeszcze gotowe, by cieszyć się Bogiem, choć są pewne wiecznego zbawienia.

Więcej o obu dniach, wraz z ich historią, na stronie tygodnika Niedziela.

Fotografia: StockSnap.io, Nabeel Syed, CC0 | Wikimedia Commons, domena publiczna.

Podobne Artykuły