Porwanie Baltazara Gąbki

Browse By

Polecam bajkę z mojego dzieciństwa, którą bardzo lubią moje dzieci. Wróciliśmy do niej, zmotywowani artykułem opublikowanym w niedawnym numerze Gościa NiedzielnegoPisarz z Krainy Deszczowców, którego autorem jest Piotr Legutko. Poniżej parafraza fragmentu artykułu i wprowadzenie do bajki znalezione na Wikipedii.

Bajka na podstawie klasyki literatury dziecięcej autorstwa Stanisława Pagaczewskiego. Produkcja w stu procentach zakorzeniona w polskiej kulturze, historii i geografii. Uczy pięknej polszczyzny, kształtuje dobry smak i poczucie humoru. (Gość Niedzielny)

„Słynny badacz, a także autor wielu rozpraw naukowych z biologii, Baltazar Gąbka wyrusza do Krainy Deszczowców w celu obserwacji obyczajów żab latających oraz zebrania nowych informacji do swojej pracy. Jego długa nieobecność w ojczyźnie niepokoi księcia Kraka, który rozkazuje zorganizować ekspedycję, mającą na celu sprowadzenie naukowca do kraju. Z Krakowa na ratunek wyrusza ekspedycja, w której skład wchodzą Smok Wawelski oraz Bartolini Bartłomiej herbu Zielona Pietruszka (nadworny kucharz). Wyruszają oni do Krainy Deszczowców samochodem – amfibią. Ich tropem podąża szpieg z Krainy Deszczowców, Don Pedro de Pommidore.” (Wikipedia)

Fotografia: alefajne.pl.

 

Podobne Artykuły